Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


Magická rezonance Základů magie
To není jen tak, psát o magii
Co určitě nevíte o distribuci knih, zvláště o jedné firmě

Po napsání a vydání čtyř knih a několika desítek článků se pokládám za zkušenou spisovatelku. Psaní chce pevnou vůli - protože kdo ji nemá, tak nic nenapíše anebo všechno jenom začne. O tom to je. Někdy se situace ale tak divně zamotá....
Sedmero věšteckých umění se mi psalo dobře, protože je to knížka lehká a je pro normální běžné lidi, kterým chci něco sdělit. Stejně tak Malá škola čaroděnictví. Jsou to knížky napsané "zpaměti". To co píši, nemusím osvěžovat, ověřovat ani klasifikovat, jsou to vnější postoje lety ověřené, vyzkoušené a leží na povrchu sítí okultního vědění. S Učebnicí výkladu tarotu jsem měla práce víc. Tady bylo potřeba nejen porovnat údaje a vyzkoušet postupy, ale taky ohraničit významově jednu kartu od druhé, aby se nekryly - častou chybou tarotových příruček je právě to, že autoři nemají karty zažité a proto jim dávají povrchní, pohyblivý a tím nejasný význam, který lze lehce splést s kartou jinou, úplně jinde v řadě všech karet.

Základy magie vznikly na podkladě nedokončené série článků, které byly psány pro odborné čtenáře v době, kdy magie ještě nebyla v módě. Nemám ráda nedokončenou práci, proto mi nehotové dílo leželo v hlavě a nápad dát mu podobu knihy výrazně uspíšil fakt, že na našem trhu nebyla žádná příručka magie... snad kromě Bucklandovy Velké učebnice čarodějnictví a magie (ta ale o magii není, byť má to slůvko v názvu).
Základy magie měly být jednak publikací, která něco dá druhým - jak jinak, že - a jednak dílem, které mně pomůže urovnat si všechny nabyté poznatky, a případně odhalí mezery nebo špatně utříděná fakta. K připravované knize vznikl na konci roku 2000 speciální web, který měl být zaměřený nejen na knihu samotnou, ale taky na všechny případné zájemce o esoteriku, kteří by se měli mít kde setkat a kde spolu podiskutovat. Nejenom o mé knížce, samozřejmě
Dílko ale mělo od začátku smůlu. S odstupem času mám za to, že bylo synchronním vnějším vyjádřením mého osobního přechodového rituálu. Mohu zkusit ale i jiný výklad: Magie nerozlišuje události na šťastné a smolné, a nic se neděje samoúčelně. Vše, co člověk uskuteční, v Universu rezonuje. Je-li Univresum odhalováno, vehementně se brání - tohoto osudu nebyly ušetřeny mnohé magické spisy, ba ani sami mágové. Z toho hlediska jsem napsala skutečně vynikající dílo - byla jsem oceněna vskutku nepřehlédnutelnými překážkami a jedinečnou odměnou zároveň. (AL III/1: Abrahadabra! Msta-mzda Ra-Hoor-Khuta!) Takže jinak: kniha v sobě nesla (a nese) neobyčejně silné poselství, a to zřejmě nejen pro mne.
Úmrtí v rodině mě možná mohlo v přípravě knihy povzbudit. V téže době jsem však musela namísto psaní začít řešit ještě problém blízké osoby, jíž jsem do té doby důvěřovala. Zjistila jsem, že si důvěru ani v nejmenším nezaslouží, protože mne nebere jako sobě rovnou - a běda když jsem odmítla roli hračky naplňovat! Manipulace byla používaná bez vytáček i proti mým blízkým. Svezli se i lidé, kteří se jen náhodou vyskytli nadostřel.
Bylo načase začít dělat pořádek. Moje chyba, že jsem věřila opateře druhé osoby, nebyla ostražitá a nechala se vyssávat. Pryč s pohodlností!
Rozepsaná kniha zamířila na celý rok do odkladiště nehotového, do análů v obou významech slova. Když jsem se k ní konečně vrátila, bylo jednak po původní koncepci knihy, kterou jsem po té době už nedokázala dát dohromady, a jednak po příslibu toho, že se dílo bude dobře prodávat. Z jediné příručky dostupné na trhu bylo rázem příruček deset i více. Komerční dravá nakladatelství si povšimla jak toho, že magie jde do módy, tak i toho, že na trhu je díra.
Komerční stránka věci přitom nebyla zdaleka zanedbatelná - k událostem výše popsaným se přidaly finanční potíže natolik závažné, aby nás nenechaly klidně žít. Nastalo stíhání splatností faktur, vychytávání slev, omezování investic i běžných denních nákupů.
Knížku jsem dopsala opravdu díky pevnému odhodlání a musím se za to pochválit. Vyšla o měsíc později, protože v tiskárně neměli čas, celý náklad jsme málem mohli vyhodit, protože kolega, který je velmi nepozorný a slabých nervů, zkazil sazbu (nakonec jsme vyřešili vložením náhradní stránky místo pokažené) a pak mi ještě úplně zvoral fotografii na obálce bezduchým zásahem. A ať nenadávám jen na druhé, já jsem si střihla jeden překlep na zadní straně obálky, kde jej nelze přehlédnout.
A začaly potíže s distribucí.
Související web si mezitím dávno žil svým životem - i bez knihy. Sice je maličko někde jinde než měl být, ale díky božstvům i čertům žije. Jeho totožnost nebudu prozrazovat - kdo jej zná, tak ví oč jde a druzí třeba budou někdy překvapení.

Firma, s níž jsme měli už z předchozích dob dohodnutu výhradní distribuci, přijala celý náklad a zaplatila malou zálohu. Několik měsíců jsme čekali na první vyúčtování, které nám majitel oznámil pokaždé jen ústně a každému řekl něco jiného. Já jsem se pravidelně dozvídala, že knížka se málo prodává a je třeba dělat reklamu. Kolegové se dozvídali, že se prodává dobře a prodaných je 500, 700, 1100 výtisků. Když jsme trvali na finančním vyrovnání, obrátil a prohlásil, že prodal 267 kusů a ty zaplatil zálohou.
To už nám začaly chodit do nakladatelství dotazy, proč není titul nikde k dostání. Udělali jsme průzkum a zjistili, že obchody mimo Brno a okolí knihu vůbec neviděli - naše vyhradní distribuční firma jej prostě nenabízí. Kuloárové zdroje prozradily, že se majitel pohádal se společníkem, na práci se vykašlal a jak řekla jeho konkurence, kniha se mu nelíbila, tak ji prostě neprodával. (Podobný osud ale potkal i další dvě naše publikace: Po dvou měsících jejich prodeje se dotyčný fiškus pokusil nám namluvit, že nic nerozvezl a vše utopil v povodni ... no věřili byste někomu takovému?)
Nakonec nám knížky vrátil, i když nemohl několik týdnů najít klíče od skladu, případně měl plné auto nebo neměl cestu do Brna. "Kupodivu" nám vrátil méně než avizoval - a během dvou měsíců jiné firmy prodaly náklad takřka beze zbytku.
Náš vykutálený distributor mezitím přišel o společníka, prodal firemní vůz, se kterým tento jezdil a začal nabízet vydavatelům knih financování nákladu. Nám vzkázal po zcela cizích lidech, že už nepřijde. Pevně věříme, že tentokrát nekecá a bude podvádět zase někoho jiného.

... A asi nemusím ani psát, že kniha je začarovaná sterým kouzlem... :-) Ale žádný strach: Protože ryzí vůle, nezkalená úmyslem, osvobozená od chtivosti výsledku, je každým způsobem dokonalá. (AL I/44)

Komentovat
 
Dopsáno na Vánoce 2002

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz