Logo REVUE 44

Revue 44
   Zuzaniny vlky plky
   Co využijete v praxi
   Kde mě najdete
   Kdo mne opisuje
   Rozhovory
   Nesouvisle o sobě
   Píšu si do šuplíku
   Komentovaná galerie
   Knižní recenze
   Archiv - Postřehy
   Archiv - Co kde vyšlo

Stránka s dotazníkem
Zuzaniny fotky
Odkazy jinam

Návštěvní kniha

Malé opatství thelémské
Kdo jsme?
Sluneční vítr
Geomagnetické pole


Status
Status

Více na n3kl.org.Používejte Internet
Podporujte Choronzona!

Chronzon
Choronzon - démon Chaosu
a pán veškeré formy

webmaster&skripts:
Ro.
design&html:
ZuzanaRevue 44

Zuzana Antares & barevná realita:
Kusé komentáře denního magična.

Obsah nutno uchopit se stejnou vážností, s níž IAO pojímal tvoření světa.

Nejvyšší magie pro nejvyšší zasvěcence z osobního pohledu - aneb Zuzaniny vlky plky - tu je klíč. Vlk už dávno převážil nad plkem. A bude ještě hůř.
Ostatní části lehce krvavého magického magazínu jsou určeny sběračům informací, zvědavcům na můj osobní život, čtenářům společenských rubrik a mému osobnímu archivu, který si klidně, případně rozčileně, tímto můžete číst.

Odbornější koncepty najdete na magick. Pokusy o odborné koncepty hledejte na Opatství.

Ve jménu aeonu Maatina si považujte všeho, co budete číst; ve jménu aeonu Horova
vše spalte!


O magii, emocích a originalitě

S první jednoznačnou krádeží mého díla jsem se setkala asi pět let zpátky, když jsem na seznamových stránkách tehdy známého plagiátora, který se skrýval pod přezdívkou Therion666, našla všechny své články z thelema.magick.cz. Byla jsem dík tomu tenkrát velmi pyšná, jelikož má dílka byla postavena na roveň mj. Crowleyho, který byl také ukraden a smísen s mými (mj.) pracemi. Novým autorem všem dílek se stal, jak jinak, Therion666.
Takových zjevných krádeží není až tak mnoho. Většinou autoři obyčejně opisují - půjčují si tu věty, tu myšlenky z většího díla a vydávají je za vlastní. Mnohdy nejde rozpoznat, odkud pokud nový autor napodobuje staré autory, zvláště v současnosti, kdy není až tak v módě prezentovat originální postoje. Jindy nejsou vlastní postoje důležité: takoví alchymičtí mistři se odvolávali jeden na druhého, jeden ze druhého opisovali... no dobře, byl to jiný záměr, máte pravdu, a nejde to srovnávat.Ale buďme důslední: Mnohdy opisování není až tak zavrženíhodné a od věci, zejména když nový autor neopomene odkázat na staré autory. Ti mohou takto dojít určitého popularizování, což zejména u klasiků, považovaných za nudné, nebo u zahraničních autorů, o kterých nikdo nic neví, není k zahození. Může ale dojít i ke katastrofě, tedy v jistém smyslu - především když jeden nový autor od druhého o-něco-málo-staršího autora opisuje do zblbnutí nějakou krávovinu. Tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou.
Někdy se zdá, že je článek nebo dílo originální, například když prezentuje tzv. silné pravdy. Vzpomínám si na sérii článků na serveru Ritual.cz, jmenovaly se - tuším - První kroky po cestě, kde anonymní autor prezentoval právě takové silné pravdy. Čili vcelku obecná tvrzení o upřímnosti, o víře či toleranci, podaná pěknými, pozitivními slovními obraty. Podobná dílka mají v některých kruzích zaručený úspěch, byť nic nového nesdělují.
Podobně chudé na originální nápady jsou mladé dynamické duchovní společnosti. Jejich poznávacím znamením je konstruktivní dialog, který vedou pokud možno vždy a všude. Z podobných konstrutivních dialogů by jeden očekával nové závěry, pokrok a neobvyklé myšlenky, posouvající skupinu lidí, popřípadě lidstvo, o krok vpřed. Jenže figu borovou, všechny poznatky jsou buď převyprávěním dávných pravd vlastními slovy (kdo z nás se necítil jako objevitel Severního pólu, když zažil některou starou pravdu na vlastní kůži?) nebo zbytečným rýpáním v pocitech, kterým člověk díru do světa neudělá, ba ani dírku. Otázky jako "mohu úsměvem předat lásku" nebo "sedne si někdo vedle mne, když budu vysílat negativní energii" nesvědčí o magické vyspělosti a zpochybňují vyspělost osobnostní. Ale je to příjemná hra - kdo nezkusil, o hodně přišel.
Magické myšlení je na tom bídně, a nenamlouvejme si, že je tomu tak až v posledních deseti, padesáti nebo dvoustech letech. Magie je tvořivá, hledá nové cesty. Je hravá, nebere sama sebe vážně. Tvořivých a hravých neběhá po světě moc. Tvořivost není šikovnost, hravost není dobrota srdce. Nová myšlenka nebo nový proud se objeví jenom občas, jako když se světlo zableskne zvečera mezi stromy. A někdy prosvítá zřetelněji, jindy sotva viditelně.
Na posouzení myšlenky, zda byla přínosem, potřebujeme čas. Řekněme, že dvě stě let by mohlo stačit. Za tu dobu vyprchají emoce, zchladne kolektivní podjatost a mysl se stane schopná soudit bez osobní podjatosti či bez vlivu módních názorů. Za tu dobu přestaneme rozumět době, v níž se myšlenka zrodila a v níž žil ten, koho chceme hodnotit.

Stránky Theriona666 jsou už smazané zásluhou dalšího okradeného autora, Kojota. Shodou okolností požádal o jejich zrušení dva dny poté, co mne napadlo, se podívat, jestli ještě existují a jestli ještě stojím - já i kolega Kojot - vedle taťky Crowleyho. Tak už nestojíme. Hm, není divu, nehodnotila bych se tak vysoko - ale byla to pěkná hra.


K napsání tohoto článku mne vyprovokoval Had (nebo Hade?), další člověk tzv. od magie - zřejmě to učinil nezáměrně. Za inspiraci ti, Hade, díky. Jenže:
Na Hadově stránce jsem našla text, s jehož opsáním a zformátováním jsem si kdysi dala opravdu hodně práce. Text je dostupný zcela veřejně na dvou místech už od roku 2001. Myslím, že Hade mohl uvést aspoň jeden zdroj už z úcty ke svolení překladatele a vydavatele revue Horus, kterého se mi dostalo, i z úcty k námaze mé maličkosti, pochopitelně.
Ne že bych se zase tolik zlobila, ale když jsem při hledání webu Theriona666 našla tento kousek, docela mne to naštvalo. Ale kdo ví, jestli jsem se někde nevědomky nedopustila podobného prohřešku, tak jsem se raději naštvala konstruktivně a zamyslela se nad autorstvím, tvořivostí a nad pokrokem; kdo mne zná, ví dobře, že pokrok je mé oblíbené téma.

Tak si říkám, že bych mohla založit rubriku s názvem "kdo mne opisuje". Zrovna jsem našla další web. Když teoreticky započítám ty, na něž jsem už dávno zapomněla, mohla bych mít časem pozoruhodnou sbírku.

 
8. 11. 2007, opraveno 23. 1. 2008

(c) 2003 Ro., http://ro.magick.cz